Members in...

Mandatory Disclosures

Sr. No Questions Remarks
1 Name of the School with address City International School Kothrud
(Strictly as per Affiliation sanction letter with pin code no or as permitted by the Board) S. No 79, Kumbare Park,Opp to EklavyaCollege, D.P RD, Kothrud, Pune - 411038
2 Year of establishment of school 2006
3 Whether NOC from State/ UT or State Gov. recommendation of Embassy of India obtained? Yes - State Government
1. NOC No. NOC 2007/(1042/2007)/ SE-1
2. NOC issuing date 05-10-2007
   
4 Is the school recognized, if yes by which authority CBSE
5 Status of Affiliation  
1. Affiliation No 1130251
2.Affiliation with the Board since 2010
3.Extension of affiliation upto 2018
   
6 Name of Trust / Society / Company Registered under Section 25 of the Company Act, 1956. Periodup to which Registration of Trust / Society is valid Unity Education Trust

 

7.List of members of School Managing Committee 

 

Sr . No Name and Address  Occupation & positions held with total experience Qualification  Category of nomination 
1 Mr. Sanjay D. Kumbare,
Sangauri , Survey No 85, Off Paud Road, Kothrud , 416008
President of  the School
7 yrs
BE, MS Chairman
2 Mrs. Sakshi S.Kumbare,
Sangauri , Survey No 85, Off Paud Road, Kothrud , 416008
Director of School
3 Yrs
BE, MBA Treasurer
3 Mrs. Padmaja Chavali
H-304, Vrundavan Heights , Vrudavan Housing Conplex, Kothrud , Pune -411038
Principal
City International School Kothrud
13 years
MSc.,  BEd Secretary
(Head of School)
4 Mrs. Anuradha Padhye

Vice-principal

City International School Kothrud

19 years

B.C.S Member
5 Mrs.  Vineeta Savadikar
1102-E2—Oval Nest , Behind Aditya Garden City, Warje , Pune -411052
Coordinator
City International School Kothrud
9Yrs
MSc BEd Member
6 Mrs. Poonam Mahadik
 N-13, Maurya Vihar , Kothrud Pune 38
Coordinator
City International School Kothrud
6Yrs
Diploma in Electronics,PGDTT,B.Ed Member
7 Mrs.  Sangeeta Biswas,
Flat No.122, Brighton Court, Clover Village, Wanowrie, Pune -41104
Coordinator
City International School Kothrud
MA,BEd Member
8 Mrs.  Supriya Adsul
Sr.No 32, Flat No 102,Shishti Apartment, Shri Varanasi Society, Warje, Pune 411052
Coordinator,
City International School Kothrud,
6 Yrs
BSc.,B.Ed Member
9 Mrs.  Shakuntala Jaisinghani Flat No.123, Brighton Court, Clover Village, Wanowrie, Pune -411040 Director,
Trinity Schools
35 Yrs
M A., B. Ed Member
10 Dr. Sandeep Khanna,
1002 –building 2D , HNM Royal,  Kondhwa , PUNE
Principal
Kothari School
22 Yrs
MSc., BEd, P. hd Member
11 Mrs. Jayshree Venkatraman
604, A-1,  Sai Gallery, Balewadi, Pune  411045
Principal,
SNBP Rahtani,
29 Yrs
MSc, BEd,,MA,MBA Member
12 Dr. Mr. Amol Benke,
Satsang Bungalow, Model Colony, Pune.
Doctor MS, Medicine Member
13 Dr. Mrs. Pratibha Kolte
402, Hardik Residency, BH. Reliance Fresh, Bhusari Colony (Right) Kothrud, Pune-38
Parent, Professor P.hd, Astrophysics Member
14 Mr. Mandar Kulkarni
B-2,,402,Rahul Towers, Bhusari Colony,Opp,Maharaja Complex,Kothrud depo
Parent BA,MBA Member

 

8 Name & Officials address of the President:



1.E-mail
2.Ph. No.
Mr. Sanjay D. Kumbare
City International School Kothrud,
New DP Road, Opp Eklavya Polytechnic, Kothrud, Pune -411038
info@cisk.in
020-25280205
9 Area of School Campus  
1.In Acres 1.22 Acres
2.In Sq. mtrs. 4937. 164868 Sq.m 
3.Built up area (sq. mtrs.) 1268.37 Sq.m
4.Area of Playground in Sq. mtrs  3921 Sq.m
5.Other facilities  
Indoor Games YES
Dance Rooms YES
Health and Medical Check up YES
10 Transport facility  
1.Own buses YES
2.Details of transport charges Min Rs 660/ - to Max Rs 1400/-
 11 Particulars of teaching staff ( to be updated time to time)
     

 

Sr. No. Name  Designation Shift Qualification Date of Birth Date of Appointment  Trained/Untrained  Adhoc/Part time
1 Padmaja Chavali Principal, Maths facilitator for  grades IX & X,TGT Mrn Shift M.Sc. B.Ed 22.09.1970 1/6/2006 Trained  Full time
2 Anuradha Harish Padhye Vice Principal, Coordinator (Morning VII to X) Aft Shift B.C. S 20.09.1969 6.04.2015 Trained  Full time
3 Vineeta Savadikar Coordinator(Morning IV to VI),Science Facilitator for class IV,V TGT Mrn Shift M.Sc. B.Ed 29.10.1969 1/11/2009 Trained  Full time
4  Poonam Mahadik Coordinator(Morning I to III),English Facilitator for Classes III,PRT Mrn Shift DIE ,PGDPTT, B.Ed 30.11.1980 8/6/2011 Trained  Full time
5 Sangeeta Biswas Coordinator (Afternon shift IV to VII), SST facilitator for classes VI,VII,VIII TGT(VIC Class Facilitator) Aft Shift MA,B.Ed 02.19.1970 4/1/2014 Trained  Full time
6 Supriya Adsul Coordinator (Afternoon shift I to III), Computer facilitator for classes I to III (Class Facilitator IIIC),PRT Aft Shift BSc,B.Ed 04.02.1985 1/6/2011 Trained  Full time
7 Savita Saraf Coordinator , Pre-Primary Pre-Primary - Co-ordinator B.COM, ECE 22.09.1972 3/6/2008 Trained  Full time
8 Sampada Mhatre Nur. A Main-Facilitator Pre-Primary- Mrn Shift B.Com.,  TTC 20.05.1976 01.04.2014 Trained Full time
9 Rashmi Patil Nur A Co-facilitator Pre-Primary- Mrn Shift B.Com., Web designer, TTC 08.11.1982 02.06.2014 Trained Full time
10 Rupali Karanjakar Nur. B Main-facilitator Pre-Primary- Mrn Shift M.COM, PPTTC 02.07.1976 01.04.2014 Trained Full time
11 Prachi Sankpal Nr.B Co-Facilitator  Pre-Primary- Mrn Shift PPTTC,  04.07.1989 01.06.2015 Trained Full time
12 Sarika Patil Nur.C Mainfacilitator Pre-Primary- Aft Shift  B.Sc, B.Ed,TTC 14.02.1979 01.04.2014 Trained Full time
13 Sanjyot Kalekar Nur.C Co-Facilitator Pre-Primary- Aft Shift  B.Sc,TTC 28.02.1976 05.02.2014 Trained Full time
14 Priyanka Kerkar Nur D Main Facilitator Pre-Primary - Aft Shift B.COM,TTC 06.02.1987 11.07.2011 Trained Full time
15 Rucha Bhalerao  Nr. D Co-Facilitator  Pre-Primary- Aft Shift  B. Sc. TTC  03.12.1985 01.06.2015 Trained Full time
16 Shilpa Puranik Jr. KG A Main Facilitator Pre-Primary- Mrn Shift B.COM, TTC 03.07.1970 11.06.2012 Trained Full time
17 Pallavi Bhalerao Jr. A Co-Facilitator  Pre-Primary- Mrn Shift PTTC 10.06.2015 04.06.2015 Trained Full time
18 Prajakta Phalsalkar Jr.KG B Main Facilitator Pre-Primary - Mrn Shift BA., MA(Music) TTC 23.06.1982 01.08.2014 Trained Full time
19 Nirja Shaha Jr. B Co-Facilitator  Pre-Primary- Mrn Shift B.Sc,TTC 25.4.1978 10.06.2015 Trained Full time
20 Sulkshana Mahshi Jr.C Facilitator  Pre-Primary- Aft Shift  B.sc Bed  30 .01.76 02.06.15 Trained Full time
21 Harini Jangam Jr C Co-Facilitator  Pre-Primary- Aft Shift  B.B.M, PGD, TTC 03.05.1979 08.06.2015 Trained Full time
22 Priyanka Tote Jr. KG D Main Facilitator Pre-Primary-Mrn Shift BA., B.Ed, TTC 29.04.1985 01.06.2012 Trained Full time
23 Gauri Joshi Jr.KG D Co-Facilitator Pre-Primary- Aft Shift  B.Com.,TTC 15.04.1979 02.06.2014 Trained Full time
24 Shweta Pande SR.KG A Main Facilitator Pre-Primary- Mrn Shift M.Sc, Early Child Education Course 27.09.1983 01.04.2014 Trained Full time
25 Minal Tupkar SR.KG A Co-Facilitator Pre-Primary- Mrn Shift B.Sc,TTC 08.06.1977 01.04.2014 Trained Full time
26 Pranali Bhosale SR.KG B Main Facilitator Pre-Primary-Mrn Shift BLS,LLB,TTC 28.08.1979 01.04.2014 Trained Full time
27 Swati Aphale Sr B Co-Facilitator  Pre-Primary- Mrn Shift PPTTC  04.02.1983 01.06.2015 Trained Full time
28 Gauri Naik Sr. KG C Main Facilitator Pre-Primary- Aft Shift  B.COM ,TTC 06.04.1976 15.06.2011 Trained Full time
29 Preeti Ashish Jagarwal Co- Facilitator - Sr. KG. C Pre-Primary- Aft Shift  DCIDD, TTC 24/05/1983 3/12/2014 Trained Full time
30 Ipsita Chatterjee SR. KG. D Main Facilitator Pre-Primary Aft Shift MA , BSC  7.1.1985 02.01.2015 Trained Full time
31 Janhavi Govande Sr. KG D Co-facilitator Pre-Primary- Aft Shift  M.COM, TTC 25.10.1982 02.06.2014 Trained Full time
                 
32 Rashmi Bharat  Verma IA, PRT Primary- Mrn Shift B. Ed Eng. 01.05.1976 06.04.2015 Trained Full time
33 Arati Dattatray Kulkarni IB, PRT Primary- Mrn Shift B.Ed Maths/Sc 25.05.1980 06.04.2015 Trained Full time
34 Manisha Mahankal IC,PRT Primary- Aft Shift  B.A, B.Ed  10.12.1980 01.06.2015 Trained Full time
35 Deepti Salkade ID,PRT Primary- Aft Shift  M.COM, B.Ed 18.11.1982 02.06.2014 Trained Full time
36 Reena Nair IIA,PRT Primary- Mrn Shift     BA.B.Ed 01.10.1972 03.11.2009 Trained Full time
37 Gauri Joshi IIB, PRT Primary- Mrn Shift M.Sc 15.04.1979 02.06.2014 Trained Full time
38 Shewta Nirularkar IIC, PRT Primary- Aft Shift BA. B.Ed 04.12.1979 22.06.2015 Trained Full time
39 Rita Mishra II D Hindi Facilitator,PRT Primary- Aft Shift MA, D.Ed, B.Ed 01.01.1977 09.04.2014 Trained Full time
40 Poonam Mahadik IIIA, PRT Primary- Mrn Shift DIE ,PGDPTT, B.Ed 30.11.1980 8/6/2011 Trained  Full time
41 Alo Puranik IIIB, PRT Primary- Mrn Shift M.Sc, B.Ed 15.11.1980 03.11.2014 Trained Full time
42 Supriya Adsul IIIC, PRT  Primary- Aft Shift BSc,B.Ed 04.02.1985 1/6/2011 Trained  Full time
43 Sunita Vichare IIID, PRT  Primary- Aft Shift M.Sc,B.Ed 19.04.1972 10.10.2013 Trained Full time
44 Vaishali Walimbe IV A, PRT Primary- Mrn Shift B.com, B.Ed 26.03.1973 01.12.2012 Trained Full time
45 Archana Tamhankar IV B, PRT Primary- Mrn Shift M.Sc, B.Ed, MA dance 30.09.1978 01.09.2010 Trained Full time
46 Madhura Mayur Joshi  IV C,PRT Primary- Aft Shift B. Ed Maths, B.Com 09.12.1972 6.042015 Trained Full time
47 Surabhi Musharif IV D, PRT Primary- Aft Shift MA., B.Ed 04.05.1991 01.04.2013 Trained Full time
48 Vineeta Savadikar V A, PRT Primary - Mrn Shift M.Sc. B.Ed 29.10.1969 1/11/2009 Trained  Full time
49 Smita Pawar V B, PRT Primary - Mrn Shift BA, B.Ed 15.01.1970 19.08.2013 Trained Full time
50 Dipti Devendraa Singh V C,PRT Primary- Aft Shift B.Ed (Sc / Eng)/BSc Msc. 02.02.1974 4/1/2014 Trained Full time
51 Sonali Khilare VD, PRT Primary- Aft Shift BA. B.Ed. 19.05.1979 01.04.2014 Trained Full time
52 Archana Kulkarni VI A, PRT Secondary - Mrn Shift B.Sc. B.Ed 09.10.1974 01.6.2011 Trained Full time
53 Rujuta Agarkar VI B, PRT Secondary - Mrn Shift BA, B.Ed 07.05.1987 01.04.2013 Trained Full time
54 Sangeeta Biswas VI C, PRT Secondary - Aft Shift MA,B.Ed 02.19.1970 4/1/2014 Trained  Full time
55 Chitra Kirkole VII A, TGT Secondary - MrnShift BSc, MCM 28.11.1975 01.06.2011 Trained Full time
56 Vibhavari Kalgoankar VII B TGT Secondary - MrnShift M.Sc.B.Ed 15.02.1977 01.04.2010 Trained Full time
57 Shilpa Patharkar VIIC, TGT Secondary - Aft Shift BA, Montessori Training Course 03.03.1970 01.04.2014 Trained Full time
58 Swadha Rale VIII A, TGT Secondary - MrnShift B.Sc. B.Ed 26.12.1980 02.06.2014 Trained Full time
59 Kirti Mohit Naresh VIII B, TGT Secondary - Mrn Shift B.Ed CHE, BSc,Msc 27.05.1977 06.04.2015 Trained Full time
60 Papia Suraj Chaudhary VIII-C,TGT Secondary - Aft Shift B. Ed Sci & Maths, BSc, MSc 14.09.1977 01.04.2015 Trained Full time
61 Deepali Kumbhar IXA TGT Secondary - Mrn Shift MA, B,Ed 08.11.1980 30.11.2010 Trained Full time
62 Madhuri Khatri  IXB TGT Secondary - Mrn Shift B.Sc. B.Ed 26.12.1980 01.06.2014 Trained Full time
63 Candy Dubey X, TGT Secondary - Mrn Shift BA, B.Ed 07.8.1973 01.06.2011 Trained Full time
Subject and Other Facilitators  
64 Vandana Parmar Hindi Facilitator(Morning),PRT Primary- Mrn Shift M.Sc,B.Ed 16.05.1970 12.06.2011 Trained Full time
65 Archana Upadhyay Hindi Facilitator(morning),TGT Mrn Shift MA, B.Ed 13.07.1979 06.02.2014 Trained Full time
66 Sangeeta Jagnade Hindi Facilitator(Afternoon),PRT Aft Shift MA, B.Ed 19.02.1970 01.04.2013 Trained Full time
67 Rachana Chauhan Hindi Facilitator(Morning),TGT Mrn Shift MA, B.Ed 02.08.1975 23.08.2011 Trained Full time
68 Bhavana Bhise  Hindi Facilitator(morning),PRT Mor Shift B.Ed  08.10.1983 01.04.2015 Trained Full time
69 Bhakti churi Counselor Aft Shift  MA, Councelling Psycology 12.10.1990 02.06.2014 Trained Full time
70 Megha sharma Counselor Mrn Shift MS in child development and Psycology 29.08.1982 01.06.2012 Trained Full time
71 Chetana Dadkar Librarian Librarian B.Sc, MLisc 24.01.1977 1/6/2012 Trained Full time
72 Shalmalee Apte German Facilitator German        MA.(German) 02.12.1978 02.04.2013 Trained Part-time
73 Smita Wekhande Part-Time-Facilitator Sanskrit Sanskrit        MA.(Sanskrit) 02.12.1978 02.01.2013 Trained Part-time
74 Shobhana Wakure Yoga Facilitator CCA BA, B.PEd 05.05.1977 01.06.2013 Trained Full time
75 Prajakta Bhide Art Facilitator Mrn Shift       B.COM, MA painting 01.09.1981 07.11.2011 Trained Full time
76 Madhura Gurjar Music Facilitator CCA MA. Music 17.12.1978 2/4/2012 Trained Full time
77 Dharmista Mistry Art Facilitator CCA ATD, AM, GD Art 07.02.1986 03.11.2014 Trained Full time
78 Yogesh Tarde PT Facilitator CCA       B.A.Mp.Ed 23.01.1983 01.08.2008 Trained Full time
79 Dhairyasheel Deshmukh Yoga Facilitator CCA B.A. Mp.Ed 28.11.1983 17.06.2013 Trained part-time
80 Pramod Nanaware PT Facilitator CCA M.A. Bp.Ed  06.01.1977 2/4/2012 Trained Full time
Co-Curricular Activity Facilitators
81 Rakesh Mandole Coordinator CCA, Taekwondo Facilitator CCA      B.COM.B.P.Ed (NIS) 03.01.1981 01.06.2010 Trained Part-time
82 Sucheta Joshi Indian Dance CCA        B.COM MA.Dance 18.10.1983   Trained  Part-time
83 Aniruddha Deshpande Tabla CCA        Ph.d in Tabla 06.01.1980 01.04.2012 Trained  Part-time
84 Abhijeet Joshi Chess CCA        Bsc. International rating in chess 06.01.1980 01.04.2012 Trained  Part-time
85 Karan Ashwani Arora Western Dance CCA B Com. 14/02/1991 10/10/2014 Trained  Part-time
86 Gaurav Bhosale Synthesizer CCA       BA Music 20.10.1990 01.02.2013 Trained  Part-time
87 Shishir Sen Guitar  CCA PGDM - Bass Guitarist 17/02/1990 28/11/2014 Trained  Part-time
88 Sandeep Adhav Gymnastic CCA B.COM.,B.P.Ed, Gymnastics  Acrobatics National Medal. 29.08.1968 2/4/2012 Trained  Part-time
89 Kshitija Agashe Drama CCA           Graduate in performing Arts 27.10.1976 16.06.2014 Trained  Part-time
Other Admin Staff
90 Ganesh Menge Admin Manager Admin DME 18.03.1983 14.12.2004   Full time
91 Datta Kurangwade Accountant Admin M.Com 25.11.1984 28.07.2014   Full time
92 Anushree Singh Admission Councellor Admin       BSc ,PGDBM- HR 04.03.1987 01.03.20014   Full time
93 Bhavana Kamlapurkar PA to Principal Admin B. A 31.10.1965 01.09.2014   Full time
94 Dheeraj Kolekar Office Assistant  Admin B.Sc 12.11.1989 21.04.2014   Full time
95 Aniket Veer System Administrator Admin B.Sc 10.05.1991 16.04.2012   Full time
96 Satish Bansode Helper Admin SSC 20.05.1982 29.01.2014   Full time
97 Bhausaheb Chavan Helper Admin HSC 09.09.1987 07.05.2007   Full time
98 Jayprakash Kamthe Helper Admin SSC 24.01.1962 21.11.2011   Full time
99 Mahesh Patil Helper Admin SSC 14.05.1989 19.07.2013   Full time
100 Dyaneshwar Nimhan Helper Admin SSC 19.08.1981 09.03.2015   Full time

 

 

14 Name of the Grievance /redressal Officer With  E-mail,Ph. No.,   Mr. Ganesh  Menge
9561115826
City internationalschool@gmail.com  
     
15 Members of Sexual Harassment Committee.  
  Mrs Sakshi Kumbare Director and School correspondent
  Mrs Padmaja Chavali Principal of School
  Mrs Anuradha Padhye Vice-Principal of School
  Mrs Megha Sharma School Counselor
  Ms Bhakti Churi School Councelor
  Mr Ganesh Menge Administrative Officer
  Mr. Devendra Singh Chauhan Lawyer
     
15 Section wise enrolment of school for the current session  

 

12 Mode of Payment of salary
(i) Name of the Bank through which salary is drawing
(ii) Through single cheque transfer advice   

State Bank Of Hyderabad
YES

13 Library Facilities
(i) Size of the library in sq.feet
(ii) No. of Periodicals
(iii) No. of Dailies
1080 feet
11
4
(iv) No. of reference books classwise
       Grade Pre-Pri. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Others Total
2013-14 893 201 228 147 214 129 214 1523 102 85 89 2501 5126
(v) No. of Magazine 1

(vi)Other books and A/V Material
CDs / DVDs Encyclopedias Dictionaries Biographies Reference Material
393 6 titles 128 books 28 392 1560

 

Sr No. Class Girls Boys Total  
1 Nur A 16 15 31 61
  Nur B 17 13 30
  Nur C 12 18 30 59
  Nur D 11 18 29
2 Jr Kg A 17 25 42 83
  Jr Kg B 20 21 41
  Jr Kg C 15 29 44 87
  Jr Kg D 15 28 43
3 Sr Kg A 19 21 40 79
  Sr Kg B 22 17 39
  Sr Kg C  17 23 40 79
  Sr Kg D 17 22 39
4 I A 21 20 41 82
  I B 22 19 41
  I C 14 24 38 78
  I D 15 25 40
5 II A 20 20 40 81
  II B 19 22 41
  II C 20 21 41 81
  II D 19 21 40
6 III A 17 21 38 78
  III B 20 20 40
  III C 14 23 37 70
  III D 13 20 33
7 IV A 13 27 40 81
  IV B 14 27 41
  IV C 14 20 34 69
  IV D 14 21 35
8 V A 17 20 37 71
  V B 16 18 34
  V C 10 13 23 46
  VD 11 12 23
9 VI A 20 22 42 82
  VI B 20 20 40
  VI C 15 25 40 40
10 VII A 17 17 34 67
  VII B 15 18 33
  VII C 14 18 32 32
11 VIII A 13 21 34 68
  VIII B 14 20 34
  VIIIC 14 12 26 26
12 IX A 16 18 34 68
  IX B 13 21 34
13 X 20 20 40 40
14 Academic session period April to March
15 Vacation period 1st May to 14th June
16 Admission period 1st December onwards